Najpopularniejsze metody filtracji wody pitnej
Najpopularniejsze metody filtracji wody pitnej
5 września, 2020
Pokaż wszystkie

Filtrowana woda – nie tylko do picia

Filtrowana woda - nie tylko do picia

Choć woda kranowa jest zdatna do picia, filtrowanie jej nie jest żadnym kaprysem ani nieuzasadnionym działaniem. Filtry przepływowe, dzbanki oraz butelki filtrujące są w naszych kuchniach już niemal podstawowym i obowiązkowym ich wyposażeniem. No bo jeżeli coś jest „zdatne” do picia i użycia, ale w prosty sposób możemy sprawić, by było jeszcze lepsze, miało lepsze właściwości i było smaczniejsze, to dlaczego tego nie robić? Jak wykorzystywać przefiltrowaną wodę w domu?

Gotowanie na przefiltrowanej wodzie

Czy wiecie, że gotowanie potraw na przefiltrowanej uprzednio wodzie sprawia, iż mają one więcej smaku i więcej aromatu? Tak, tak- dzieje się tak dlatego, iż woda przefiltrowana np. w dzbanku filtrującym Dafi pozbawiona jest chloru i jego pochodnych, a także kamienia i osadów. To znacząco wpływa na wydobycie z takiej potrawy jeszcze większej ilości walorów smakowo- zapachowych. Na przefiltrowanej wodzie można więc np. gotować zupy czy robić na jej bazie sosy. Woda przefiltrowana także nada się idealnie do zaparzania gorących napojów jak kawa czy herbata- każdy z nas na pewno doświadczył choć raz prób zaparzania kawy czy herbaty na wodzie z dużą ilością kamienia- jest to dość trudne. Przefiltrowana woda jest także bardziej przejrzysta, co także wpływa na estetykę serwowanych napojów.

Przefiltrowana woda w sprzęcie AGD

Kolejna rzecz, której na pewno każdy z nas choć raz doświadczył to psujące się sprzęty AGD przez osadzający się na nich kamień- tyczy się to głownie np. żelazek, czajników i pralek. Zbyt twarda woda potrafi w mig zniszczyć nam ulubione kuchenne urządzenia, a naprawa ich jest czasem nawet niemożliwa. Dlatego zanim wlejemy wodę do ekspresu do kawy, czajnika czy żelazka, warto przefiltrować ją wstępnie w dzbanku Dafi. Trwa to zazwyczaj około 2 minut, a efekt będzie wymierny w postaci dużo dłuższej żywotności sprzętu AGD. Możemy także chronić pralkę poprzez montaż filtrów przepływowych na instalacji hydraulicznej.

Filtrowanie wody dla oszczędności i dla środowiska

Filtrowanie wody to działanie ekonomiczne i ekologiczne. Na dzbanek filtrujący wydać musimy jednorazowo około 30-80 złotych (zależnie od modelu) plus kilkanaście złotych w skali miesiąca na nowe filtry (12-15 złotych). 30 dni to okres użyteczności filtra i czas, kiedy to jeden filtr jest w stanie przefiltrować nawet 150 litrów wody kranowej! Co miesiąc wydamy więc na filtr mniej niż 20 złotych plus kilka złotych za wodę z kranu, którą wykorzystywać będziemy do picia, do gotowania lub w sprzętach AGD. Kupując wodę w butelkach, zakładając, iż mamy 4 osobową rodzinę, która dziennie zużywa 3 butelki wody mineralnej, miesięczny koszt wody to około 120-150 złotych (zależnie od danego producenta).

Oszczędzamy dzięki filtrowaniu nie tylko pieniądze, ale i dbamy o środowisko- wszak nasza planeta już dawno nie radzi sobie z nadmiarem plastiku, a jeśli nie zrobimy nic w tym kierunku, będzie tylko gorzej. Dafi ustawia w polskich miastach specjalne kontenery na zużyte filtry obiecując, iż są one poddawane recyclingowi i powtórnie używane. Warto wyrabiać w sobie dobre nawyki każdego dnia!