Dzbanki filtrujące do twardej wody
Dzbanki filtrujące do twardej wody
6 września, 2020
Co wiesz o filtrach do wody
Co wiesz o filtrach do wody?
19 września, 2020
Pokaż wszystkie

Czy butelka filtrująca jest bezpieczna?

Czy butelka filtrująca jest bezpieczna

Butelki filtrujące już dawno przestały być używane jedynie przez osoby wybierające się np. na wycieczkę, turystyczny wypad lub na siłownię. Coraz więcej z nas dostrzegło wiele zalet takiego rozwiązania i coraz śmielej sięga po butelki filtrujące na co dzień. To najwygodniejszy sposób, by pod ręką mieć zawsze czystą i świeżą wodę- na spacerze, w pracy, w szkole. Wystarczy jedynie dostęp do bieżącej wody i butelka- bez wydawania dodatkowych pieniędzy na napoje lub wodę butelkowaną oraz bez generowania kolejnych ilości plastikowych odpadów tak bardzo zagrażających naszej planecie.

Z czego wykonana jest butelka filtrująca Dafi i czy jest bezpieczna?

Świadomość prozdrowotna wśród Polek i Polaków ciągle rośnie. Coraz skrupulatniej sprawdzamy to, co jemy i pijemy jak również to, w co pakowane są produkty żywnościowe oraz napoje. Z jednej strony robimy to ze względu na ekologię, a z drugiej pamiętając o własnym zdrowiu i chcąc wyeliminować chociaż część szkodliwych substancji jakie mogą się dostać do organizmów naszych i naszych dzieci wraz ze złym jedzeniem lub szkodliwymi opakowaniami.

O najwyższe standardy w tym względzie dba także Dafi oferując nam butelki i dzbanki filtrujące, które wykonane są z tworzyw wolnych od szkodliwych substancji, w tym od bisfenolu A- skrótowo BPA.

Czym jest bisfenol A? Jest on organicznym związkiem chemicznym z grupy fenoli. Przez całe dziesięciolecia był on standardowo dodawany do tworzyw sztucznych, takich np. jak plastiki, a jego styczność z żywnością wzrastała współmiernie z wypieraniem opakowań szklanych na rzecz właśnie tych plastikowych. Obecnie wciąż trwa bardzo wiele badań, które potwierdzają szkodliwe działanie bisfenolu A na organizm ludzki, a on sam jest powoli wypierany z użycia- tak właśnie robi Dafi nie stosując go w swoich wyrobach. Zbadano, iż BPA może przechodzić do żywności w wyniku uszkodzenia plastiku, zniszczenia opakowania, czy podczas wielokrotnego mycia i przede wszystkim działania wysokiej temperatury. Bisfenol A ma bardzo szkodliwy wpływ zwłaszcza na układ hormonalny człowieka- zwłaszcza dzieci oraz nastolatków. Zbadano do tej pory jego bardzo zły wpływ na płodność- wysoka ekspozycja na BPA może wpływać na funkcje naturalnych ligandów, takich jak estrogeny. Bada się także korelację występowania bisfenolu A na pojawienie się cukrzycy, otyłości, a także nowotworów złośliwych.

Co filtrują filtry umieszczone w butelce Dafi?

Filtry znajdujące się w butelce Dafi to mieszanka filtra węglowego oraz żywicy jonowymiennej. Żywica bardzo skutecznie zmiękcza wodę kranową, zaś węgiel aktywny- substancja naturalna pochodząca z wypalanych łupin orzecha kokosowego usuwa z wody cały szereg zanieczyszczeń. Do zanieczyszczeń tych oraz szkodliwych substancji zawartych w wodzie należą m.in:

  • metale oraz zanieczyszczenia chemiczne jak chlor, fluor, rtęć, nikiel, miedź, żelazo, ołów,
  • wirusy, takie jak norwalk, hepatitisa A, adenowirusy, enetowirusy, reowirusy, wirus zapalenia wątroby typu A ,
  • bakterie z grupy Coli, tyfusy, cholery, czerwonki, bakterie powodujące zatrucia jadem kiełbasianym,

pasożyty i inne czynniki chorobotwórcze.